fbpx
Çene
Estetiği

Çene estetiği operasyonlarının uygulamaları hastadaki sorunun kaynağına göre değişiklik gösterir. Yüzün genel yapısıyla alt ve üst çenenin uyumlu hale gelmesi için çenede büyütme ya da küçültme işlemi yapılmaktadır. Çene ameliyatı sonrası yüzdeki farklılık çok büyük olur ve hastanın yüz yapısı tamamen değişmektedir.

Kaç Tip Çene Estetiği Ameliyatı Vardır?

Çene estetiği ameliyatları, hastanın ısırma ya da çiğneme gibi fonksiyonel bir sorunu olup olmamasına bağlı olarak iki grupta incelenir. Eğer hastanın ciddi oranda ısırma ya da çiğneme problemi varsa, ortognatik cerrahi (çene kemiklerinin kaydırılması işlemi) ile tedavi edilmesi gerekir. Bu tür çene ameliyatları estetik nedenlerle yapılan ameliyatlardan çok daha kapsamlı olur. İyileşme süreçleri de çok daha uzun olmasına rağmen genellikle başarılı sonuçlar ortaya çıkaran ameliyatlardır.

Çenesinde fonksiyonel bir sorun yaşamayan hastalar ise estetik görünüm kazanmak amacıyla çene ameliyatlarını tercih eder. Çene ile yüzün genel görünümü arasındaki uyumun sağlanması için başvurulan bu tür operasyonlar diğer çene ameliyatlarına göre daha basit olmakla birlikte iyileşme süresi çok daha kısa olur.

Çene estetiği adı altında gerçekleştirilen ameliyatlar genel anlamıyla çene büyütme estetiği ve küçültme işlemleri üzerinden gerçekleşen çene ucu ameliyatları ile çene törpüleme ameliyatları olarak bilinmektedir.

Çene Estetiği Ameliyatları

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Profesör Doktor Şükrü YAZAR

Çene Büyütme Estetiği Nedir?
Çene büyütme operasyonları, bireylerin çenelerinde ihtiyaç...

Çene Küçültme Estetiği Nedir?
Bireylerin yüz ifadelerinin doğal görünüme kavuşturulması...

Çene İmplantı Nedir?
Çene implantı, normal diş yapısına ve çene gelişimine sahip...

Çene Ucu Törpüleme Nedir?
Hastalarda çenenin estetik görüntü açısından mevcut yüz...

Çene Estetiği Sıkça Sorulanlar

Estetik uygulamaları öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili en çok merak edilenler

T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı resmi kuruluşların (hastane, estetik klinikleri, rehabilitasyon ve tedavi merkezi vb.) internet sayfalarında çene ameliyatları fiyatlarını belirtmeleri kanun ve genelgeyle yasaklanmıştır. Ayrıca Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı tüm doktorların çene estetiği uygulama fiyatlarıyla alakalı hastaya doğru bilgiler verebilmesi için muayane aşaması gereklidir ve çok önemlidir.

Nişantaşı Estetik ve Plastik Cerrahi
☏ +90 212 257 1515 ✆ +90 541 334 3484 telefon numaralarını arayarak, iletişim formu bölümünü kullanarak ya da canlı destek hattı iletişim kanallarını tercih ederek Prof. Dr. Şükrü Yazar asistanlarına durumunuzu anlatarak "çene ameliyatı fiyatları ne kadar, 2019 çene estetiği fiyatları nedir, estetik ameliyat süreçleri nasıl ilerliyor" vb. gibi tüm merak ettiğiniz sorularınızı ileterek bilgi alabilirsiniz.

Çene ameliyatları hastaya genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır.

Çene estetiğinde ameliyat süresi hastanın durumuna ve bu duruma göre uzman hekimin cerrahi planlamasına bağlı olarak 1.5 - 3 saat arasında tamamlanmaktadır.

Çene ameliyatı, konusunda uzman bir plastik cerrahi doktor ve gerektiğinde de bir Ortodontist (diş ve yüz düzensizliklerinin teşhisi ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimi) ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen bir ameliyattır. Genel olarak çene estetiği ameliyatı riskleri düşüktür. Ancak her ameliyatta olduğu gibi çene estetiği operasyonlarında da bazı komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bunlar

 • Enfeksiyon,
 • Kan Kaybı,
 • Sinir hasarı, hissizlik,
 • Çene kırığı,
 • Çenenin orijinal haline geri dönmesi,
 • Isırma ilgili sorunlar,
 • Çene eklemi ağrısı,
 • Burundan nefes alma zorluğu,
 • Yara izi,
 • Bazı dişlerde tedavi gereksinimi,
 • Daha fazla ameliyata ihtiyaç duyulması durumu,

Çene ameliyatlarında ağız içinden veya çene altından kesi atılır. İki yönteminde kendine has avantaj veya dezavantajları bulunmaktadır. Ağız içerisinden yapılan kesilerde ameliyat izi kalmaz ancak bazen alt dudakta bir miktar hissizlik oluşabilmektedir. Çene altından yapılan kesilerde ise hissizlik olmaz ancak az da olsa hastada ameliyat izi kalmaktadır.

Hasta aşağıdaki durumları taşıyorsa estetik çene cerrahisine başvurulabilir.

 • Alt çene kemiğinde bozukluk varsa,
 • Yüzde asimetri varsa,
 • Çiğneme ve konuşma bozuklukları bulunuyorsa,
 • Estetik sorunlar varsa,
 • Alt çenenin önde veya geride olması durumunda,
 • Çenenin sola ya da sağa meyilli durması durumunda,
 • Çene ucunun çok küçük ya da çok büyük olması durumunda,
 • Çene ucunun geride ya da ileride olması durumunda bu ameliyat yapılmaktadır.
 • Gülündüğünde üst dişler ya da diş etleri çok fazla görünüyor ise üst çenede uzunluk sorunu olabilir.
 • Ağız kapandığında üst ve alt dişler aynı hizada kapanmıyorsa ya da aralarında mesafe varsa çenede kusur olabilir.
 • Yandan bakıldığında alt çenenin en önü dudak hizasından çok geride veya ilerideyse alt çenede problem vardır diyebiliriz.

Estetik çene ameliyatı olabilmesi çin hastanın 18 yaşını doldurmuş olması gereklidir.

Her ameliyatta olduğu gibi çene ameliyatında da basit ve ölümcül riskler vardır. Bu sebeple uzman ve deneyimli doktorlarla cerrahi süreçlerinizi devam ettirmeniz çok önemlidir.

Randevu Alın

Randevu almak isterseniz lütfen aşağıdaki formu doldurun ve gönderin.

Yeni Eklenenler

İyileşme Hikayeleri

Emine Kayra 30.07.2020
İyi ki Prof. Dr. Şükrü Yazar Var
Bugün burun estetiği ameliyatımın birinci ayı. Ben çok mutluyum ve iyi ki sizin gibi değerli bir insanı tanımışım. Bir çok insanın hayatına dokunuyorsunuz, bende onlardan biri olmanın mutluluğunu paylaşayım istedim. İyi ki varsınız Şükrü Hocam. Ailenize çok selamlar, sevgiler. İyi tatiller.
Elif Olağan
Sayenizde Bu Yaz Denizin Keyfini Çıkarıyorum
E. Zehra Onural
Aaaa! Göğsüm Hiç Alınmamış Gibi
Arzu Eke, 49
Sol Memem İnanılmaz Güzel
YUKARI