fbpx
Prof. Dr. Şükrü Yazar

1992’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Prof. Dr. Şükrü Yazar, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanındaki uzmanlık eğitimini 2001’de İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamladı.
İhtisası döneminde İngiltere Cambridge - Addenbrooke’s Hospital’da, Aylesbury- Stoke Mandeville Hospital’da ve İskoçya Glasgow’da bulunan Canniesburn Hospital’da Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanında eğitim aldı. Asistanlığı döneminde yapmış olduğu “Ters Akımlı Deri-Kas Flebi" (Yeni Bir Flep Modeli) isimli deneysel çalışması Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği tarafından 2001 yılında düzenlenen araştırma yarışmasında “Deneysel Araştırma Çalışması” dalında Birincilik Ödülü aldı. Bu çalışma aynı zamanda “Annals of Plastik Surgery” dergisinde “yeni bir flep modeli ve ameliyat tekniği olarak” Amerika’dan Dr. Thomas Krizeg’in yazmış olduğu çok olumlu bir tartışma yazısı ile birlikte yayınlandı.
Dr. Şükrü Yazar; Uzmanlığı döneminde 2002-2004 yılları arasında Tayvan Taipei’de bulunan ve ‘Dünyanın En İyi Mikrocerrahi Merkezi’ olarak anılan  Chang Gung Memorial Hospital’da iki yıl süreyle “Clinical Research Fellow - Klinik Araştırma Görevlisi” olarak çalıştı. Tayvan’da çalıştığı dönemde çok sayıda bilimsel çalışma ve yayın yaptı. Bu yapmış olduğu çalışmalardan biri “Safety and reliability of microsurgical free tissue transfers in pediatric head and neck reconstruction - Çocuklarda Baş-Boyun bölgesinde Güvenli Mikrocerrahi Uygulamaları” isimli klinik çalışması Amerikan Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği tarafından 2004 yılında düzenlenen Araştırma Yarışmasında “En iyi Poster Sunumu” dalında Birincilik Ödülü aldı. Dr Yazar’ın bu çalışması da “J Plastic Reconstructive Aesthetic Surgery” dergisinde yayınlandı.

Dr. Yazar; Aralık 2007 yılında Üniversiteler arası kurulun yapmış olduğu sınavı başarı ile geçerek Doçentlik unvanını almaya hak kazandı. Aynı yıl Aralık 2007 de Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği'nin yaptığı sınavı başarı ile geçerek Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yeterlilik Belgesi’ni aldı.

Avrupa Plastik Cerrahi Birliği’nin (European Association of Plastic Surgeons) düzenlediği yeterlilik sınavını 2008 yılında başarılı bir şekilde vererek Avrupa Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Birliği Yeterlilik Belgesi’ni (European Board of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery, EBOPRAS) almaya hak kazandı. 2011’de El Cerrahisi, 2012’de Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi uzmanlıklarını da alan Dr. Şükrü Yazar, 2013’de Profesörlük unvanını almaya hak kazandı.

Prof. Dr. Şükrü Yazar

Aralık 2008’den itibaren Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapmakta olan Prof Dr Şükrü Yazar, 2015-2017 tarihleri arasında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. Akademik çalışmalarını halen Acıbadem Üniversites"i Tıp Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak sürdürmektedir. 

Prof. Dr. Şükrü Yazar; Estetik meme cerrahisi, kanser sonrası alınan memenin onarımı, yüz estetiği, estetik burun cerrahisi başta olmak üzere yüz ve vücut cerrahisi alanlarında yoğun olarak çalışmaktadır. Kendi geliştirdiği ameliyat tekniklerini ve yöntemlerini içeren çok sayıda ulusal ve uluslararası bilimsel makale ve kitap bölümü yayınlamıştır ve yayınlamaya devam etmektedir. Yoğun bir eğitim faaliyeti sürdürmekte olan Prof. Dr. Şükrü Yazar, Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği’nin Bilimsel İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olması nedeniyle birçok ulusal ve uluslararası Toplantı, Kurs ve Kongre düzenlemekte ve bu toplantılarda düzenli olarak konferanslar vermekte ve eğitmen olarak görev almaktadır.

Prof. Dr. Şükrü Yazar, 2017 yılından bu yana klinik ve ameliyatsız medikal estetik işlemlerini Nişantaşı’nda bulunan “Şükrü Yazar Klinik”te yürütmeye devam etmektedir. Şükrü Yazar Klinik bünyesinde estetik plastik cerrahi uygulamalarının yanı sıra estetik uygulamalarda kullanılan en yeni teknolojik aletler kullanılarak tedavi işlemleri ve uygulamaları da yapılmaktadır. Ayrıca Ruh Sağlığı Danışmanlığı ve Beslenme Danışmanlığı hizmetleri de verilmektedir. 

Prof Dr Şükrü Yazar ameliyatlarını; Acibadem Maslak Hastanesi, Acıbadem Altunizade Hastanesi ve Amerikan Hastanesinde yapmaktadır.
Yer aldığı akademik faaliyetler ve dernek çalışmaları:

 • 2012 – 2014 yıllarında TPRECD Meme Onarımı Çalışma Grubu Sekreteri
 • 2014 – 2016 yıllarında TPRECD Meme Onarımı Çalışma Grubu Başkanı
 • 2015 – 2017 yıllarında Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Bölüm Başkanı"
 • 2016 - 2018 yıllarında Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) Yönetim Kurulu Üyesi
 • 2018 - 2021 yıllarında Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği     (TPRECD) Yönetim Kurulu Bilimsel İşlerden Sorumlu Üyesi

Prof. Dr. Şükrü Yazar; ASRM (Amerikan Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği), WSRM (Dünya Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği), EURAPS (Avrupa Plastik Cerrahi Derneği), EPCD (Estetik Plastik Cerrahi Derneği), RMCD (Rekonstrüktif Mikrocerrahi Cerrahi Derneği), Yara Derneği, İstanbul Tabipler Odası’nın da aktif üyesidir.

Eğitim

Prof. Dr. Şükrü Yazar'ın Eğitim Hayatı

 • Van Atatürk Lisesi, 1985
 • Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, 1992
 • İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanlığı, 2001
 • Doçent, 2007
 • Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yeterliliği, 2007
 • European Board of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery (EBOPRAS),
  Avrupa Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Yeterliği, 2008
 • El Cerrahisi Uzmanlığı, 2011
 • Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi Uzmanlığı, 2012
 • Profesör, 2013

İş Deneyimi

 • 1994 – 2001 İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
 • 1996 – Stoke Mandeville Hospital, Aylesbury, İngiltere
 • 1996 – Addenbrooke’s Hospital, Cambridge, İngiltere
 • 1997 – Canniesburn Hospital, Glasgow, İskoçya
 • 2001 – 2002 İstanbul Memorial Hastanesi
 • 2002 – 2004 Chang Gung Memorial Hospital, Taipei, Tayvan
 • 2005 – 2006 Acıbadem Kozyatağı Hastanesi
 • 2006 – 2008 İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Öğretim Üyesi
 • 2008 – Gent Üniversitesi, Gent, Belçika
 • 2008 – 2017 Acıbadem Sağlık Grubu
 • 2018 – Amerikan Hastanesi
 • 2019 – Acıbadem Sağlık Grubu'nda part time çalışmaktadır.
 • 2020 – Nişantaşı Muayenehanesinde 2017 Aralık ayından itibaren hizmet vermektedir.

Diplomalar

Doktorluk Diploması

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

Doçentlik Belgesi

T.C. Üniversitelerarası Kurul

Profesörlük Belgesi

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi

El Cerrahisi Uzmanlık Belgesi

Sağlık Bakanlığı

Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi

Sağlık Bakanlığı

Bilimsel Etkinlikler

TPRECD (Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği)

Ödüller ve Yeterlilik Belgeleri

Araştırma Ödül Belgesi

TPRECD Araştırma Yarışması Deneysel Çalışma Birincilik Ödülü

ASRM (American Society for Reconstructive Microsurgery) Ödül Belgesi

Çocuklarda Mikrocerrahi Uygulamaları En İyi Poster Sunumu Birincilik Ödülü

Quality Recognition

European Board of Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery

Yeterlik Belgesi

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Yeterlik Kurulu

Bilimsel Kurullara Üyelikler

ASRM (American Society Reconstructive Microsurgery)
EURAPS (European Board of Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery)
World Society For Reconstructive Microsurgery
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
Türkiye Estetik Plastik Cerrahi Derneği
Türk Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği
Yara Bakımı ve Doku Onarımı Derneği
Türk Tabipleri Birliği
YUKARI